Panel rasprava Redatelji doživljaja

Jedan od događaja bila je panel rasprava Redatelji doživljaja. Događaj je najavio i moderirao Darko Bilandžić, diplomirani ekonomist s međunarodnom diplomom u menadžmentu, voditelj marketinga Muzeja Vučedolske kulture te suvlasnik Culex XR studija iz Osijeka.
Na samom je početku predstavio temu i svoje sugovornike, a nakon toga započeo s pitanjima na koje su panelisti odgovarali.
Panel raspravu započela je Sanja Repac Ilić, voditeljica projekata opremanja muzeja i posjetiteljskih centara rekavši da se audiovizualne komponente muzeja moraju nadograđivati. Osvrnula se i na dominaciju multimedije nad fizičkim postavima te je današnja vremena nazvala novima u kojima posjetitelji više ne sliušaju isključivo vodića, već i sudjeluju, pitaju i isporbavaju nove stvari koje daju muzeji.
Mihaela Kulej, Ravnateljica i viša kustosica Likovnog odjela Gradskog muzeja Virovitica, nastavila je tezom da se muzeji i posjetiteljski centri nikako ne smiju izjednačavati te da su muzeji sada više orjentirani na komunikaciju s posjetiteljima/korisnicima. Kroz multimedijalne sadržaje u njezinom muzeju, korisnici mogu odabrati odjeću koju su nosili Pejaćevići, uslikati sliku te si ju na kraju poslati kao razglednicu. Mnogo ljudi slike i objavi, što uvelike pomaže u reklamiranju muzeja. Na kraju je istaknula da je Gradski muzej Virovitica nominira za najbolji europski muzej, a je li uistinu najbolji, saznat ćemo 2. svibnja.
Raspravi se pridružio i Boris Filipović Grčić, voditelj muzeja Sinjske alke koji je započeo komentiranjem balansa multimedijalnih i interaktivnih oblika muzejske djelatnosti s onima tradiocionalnima. Za svoj muzej kaže kako nije koncipiran „po starinski“ gdje možemo samo gledati, ali ne i dirati. Kako se Sinjska se alka održava jednom godišnje te je jedinstvena prilika za doživjeti takvo nešto, stoga je Muzej sinjske alke želi uvesti video igre kako bi posjetitelji mogli vidjeti kako taj događaj izgleda iz sedla. Kaže i kako je dječja alka, koju također organiziraju jednom godišnje, iznimno popularna.
Mirela Hutinec, ravnateljica Muzeja Vučedolske kulture, kaže kako je svaki muzej specifičan, a da je muzej u kojemu ona djeluje, kulturno obogatio krajolik te da je zgrada sama po sebi doživljaj. Hutinec smatra da se muzeji moraju stalno mijenjati te komunicirati s korisnicima putem društvenih mreža jer nije predmet ono što daje doživljaj, već priča iza njega. Na kraju je rekla kako je Muzej Vučedolske kulture upravo danas dobio oznaku kulturne baštine ispred europske komisije, što uz njega ima samo Muzej Krapinskog pračovjeka.
Posljednji panelist bio je Vladimir Ham, političar među kulturnjacima i kulturnjak među političarima. Predsjednik je Gradskog vijeća Osijeka te pomoćnik ravnatelja Dječjeg kazališta. On smatra da moderne tehnologije oduzimaju publiku, ali i da su mu i nadopuna. Također, prema njemu, sudjelovanje i doživlaj su nenadomjestivi. Kaže i kako je razvoj tehnologije i sudjelovanje djece u kazalištu iznimno važno jer je upravo kazalište prvi doticaj djece s kultutrom. Dodaje i da su neke ideje koje su nekada bile previše revolucionarne, sada mainstream.