Popularni vodik
Populariziranje vodika izazov je većeg broja struka jer Energetskom strategijom Europske unije kao i Republike Hrvatske, vodik dobiva ključno mjesto i namijenjena mu je važna uloga.
Upravo zbog toga je vodik bio tema panel-rasprave pod nazivom Popularni vodik kojoj je moderatorica bila Jasna Horvat, redovita profesorica u trajnom zvanju Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Na početku predstavila paneliste te rekla kako je važno pokušati spojiti prirodne i društvene znanosti.
Prvi je govorio Denis Stanić, docent na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Osijeku, a pričao je o vodikovoj zastupljenosti u nuklearnoj energiji, ali i u svemiru te njegovu iskorištavanju. Dotaknuo se i budućnosti u kojoj će vodik imati značajnu ulogu posebice u razvoju tehnologije i iskorištavanju obnovljivih izvora energije.
Iza njega, raspravu je nastavio Frano Barbir, profesor emeritus na Fakultetu elektotehnike i brodogradnje Sveučilišta u Splitu. Rekao je kako je vodikova eksplozivnost prikazana nerealno u filmovima i serijama te da je mogućnost njegove eksplozije na otvorenom gotovo nemoguća. Dodao je i da je bavljenje vodikom neisplativo zbog njegove visoke cijene. Za kraj je izjavio da oni koji se bave ekonomijom, moraju znati i osnove termodinamike.
Saša Ceci, čestični fizičar s Instituta Ruđer Bošković, nastavio je spominjući litij, teško spajanje vodika na suncu. Rekao je kako je vodik nastao nekoliko trenutaka nakon velikog praska te da je svemir ispunjen njime. Nakon eksplozije, vodik se spaja sa samim sobom, ali i s drugim elementima. A vodik je važan i za priču o evoluciji i nastanku svemira.
Sabina Škrtić, članica Uprave Energia Naturalis grupe za korporativne odnose i poslovnu pordšku. Svoje aktivnosti usmjeravaju prema obnovljivim izvorima energije. Cilj je doći do niskougljične orjentacije, a da bismo do nje došli , prvi korak je da osvijestimo što znaći energija, što je potrebno da se ona proizvede i kako ju iskoristiti.
Panel je završio koncertnim intermezzom kojeg su izvodile učenice Srednje glazbene škole Franje Kuhča u Osijeku Ana Ambrinac i Lucija Šimić pod mentorstvom učiteljice Tomislave Karačić Šoljić.