Novi europski Bauhaus

Predstavljanje programa Novog europskog Bauhausa
Voditeljica službe za održivi prostorni razvoj i međunarodnu suradnju Ingrid Gojević predstavila je Novi europski Bauhaus – inicijativu koja doprinosi provedbi novih odredbi Europske unije za razdoblje od 2021. do 2027. godine. Njezine tematske osi obuhvaćaju ponovno povezivanje s prirodom, vraćanje osjećaja pripadnosti, prioritiziranje mjesta i ljudi kojima je to najpotrebnije te poticanje dugoročnoga, kružnoga i integriranoga razmišljanja u industrijskom ekosustavu.
Podsjetila je na prijave za projekte koje su još otvorene te na kraju najavila i pozvala sve prisutne na Festival novog europskog Bauhausa koji će se održati od 9. do 12. lipnja u Briselu.
Primjeri dobre prakse po principima novog europskog Bauhausa
Na ovome događaju predstavljena su dva primjera dobre prakse po principima novog europskog Bauhausa. Prvi od njih bio je Muzej vučedolske kulture. Ravnateljica Muzeja i voditeljica sustavnih arheoloških istraživanja Vučedola Mirela Hutinec kroz prezentaciju je predstavila priču toga muzeja, njegov postav te kako je tekla njegova izgradnja. Također je najavila nekoliko muzejskih projekata za budućnost. Na kraju je izrazila ponos jer je Muzeju vučedolske kulture jučer dodijeljena oznaka europske baštine.
Nakon nje projekt Ekološke farme crnih slavonskih svinja – Fajferica u mjestu Cret Viljevski kod Donjega Miholjca predstavila je Ivana Žalac. Ona je prikazala kako je tekla gradnja farme te čime se s čime se tim SKROZ u tom procesu suočavao. Za taj projekt dobili su nagradu Ministarstva kulture i medija „Vladimir Nazor“.
Panel-rasprava Kružna kreativnost Novog europskog Bauhausa
Posljednji događaj ovogodišnje Kreativne riznice bila je panel-rasprava naziva Kružna kreativnost Novog europskog Bauhausa na čijem je početku moderatorica, znanstvenica, teoretičarka kulture, producentica i izvanredna profesorica na Ekonomskom fakultetu u Osijeku Josipa Mijoč pozdravila paneliste i predstavila temu modela kružne kreativnosti. Obrazložila je to kao strateški osmišljeno uključivanje sektora kreativne industrije povezanih s ciljem inicijative Novog europskog Bauhausa. Takvim pristupom proizvedeni kulturni i kreativni proizvodi istodobno promoviraju inicijativu NeB-a te joj osiguravaju dodanu vrijednost. Primjenom modela kružne kreativnosti otvaraju se pitanja sektorske i međusektorskih suradnja. Panelisti su o navedenom modelu iznijeli svoja promišljanja te prijedloge za uspostavljanje kružnog modela kreativnosti u projektima inicijative Novog europskog Bauhausa.
Ingrid Gojević, voditeljica službe za održivi prostorni razvoj i međunarodnu suradnju, primjećuje da vrijednosti koje promovira inicijativa Novi europski Bauhaus pridonose kvaliteti cjelokupnoga života i arhitekturi. Pročelnica u osječkoj gradskoj upravi Kornelija Mlinarević sve projekte vidi kvalitetnima, ali smatra nedostatkom neodržavanje koje kao posljedicu ima propadanje infrastrukture. Unatoč tomu u gradu Osijeku vidi mnogo inicijativa koje će dovesti do poboljšanja.
Grafički dizajner i izvršni direktor tvrtke Baragge Feđa Ivanšić smatra da se tvrtke slične njegovoj suočavaju s nemogućnostima ispunjavanja određenih uvjeta u javnim natječaja te ističe natječajnu nefleksibilnost u tom smislu. Također smatra da u IT sektoru nedostaje ljudi, osobito u menadžmentskom kadru.
Kraj posljednjega panela trećega dana Josipa Mijoč iskoristila je i da odjavi osmo izdanje Kreativne riznice. Zahvalila je svima koji su sudjelovali na 28 programskih sadržaja usmjerenih prema kreativnoj industriji. Ujedno je najavila i pozvala sve na deveto izdanje Kreativne riznice u travnju 2023. godine čija će tema, kako je najavila, biti – Burza kreativnosti.