Program Kreativne riznice iznimno je bogat, sadrži više od 70 događaja na kojima sudjeluje više od stotinu izlagača i u cijelosti je dostupan na mrežnome mjestu www.kreativna-riznica.com i na mobilnoj aplikaciji „Kreativna riznica“.
U organizaciji programskih sadržaja, naglasak je stavljen na radionice, multimedijske sadržaje, okrugle stolove, tribine, kazališne predstave te neformalne razgovore s ciljem udruživanja i kreiranja novih kreativnih “krugova”. Rizničari pozivaju sve zainteresirane na preuzimanje besplatnih ulaznica.
Što je Kreativna riznica i koja je njezina misija?
Kreativnu je riznicu moguće opisati uvodnom rečenicom Langova klasika „Metropolis“ – „Posrednik između glave i ruku mora biti srce“. Jer to je upravo sam cilj ovog simpozija: spojiti teoriju i praksu kroz zajedničko učenje i stvaranje boljeg društva. Probuditi kreativnost koju je sve ubrzaniji način života potisnuo i pokazati koliko su zapravo različiti sektori povezani.
Spajanjem teorijskih i praktičnih znanja Kreativna riznica nastoji popularizirati kreativnu industriju organizacijom besplatnog simpozija koji pridonosi i studijskim programima i programima (ne)formalne izobrazbe. Tom prigodom javne visokoobrazovne ustanove surađuju te otvaraju svoja vrata građanima kao posjetiteljima i kreativcima koji se predstavljaju raznovrsnim izlaganjima. Misiju i cilj, Kreativna je riznica potvrdila Državnom nagradom za znanost u kategoriji populariziranja 2017. godine.
Kreativna riznica namijenjena je najširoj društvenoj zajednici i svim dobnim skupinama. Predsjednica uprave Kreativne riznice prof. dr. sc. Jasna Horvat ističe: „Posjetitelji Kreativne riznice svi su građani koji žele podržati kreativnost i priliku za razvoj. Misija je Rizničara ohrabriti kreativni potencijal među posjetiteljima, teorijski i praktično razvijati kreativnu ekonomiju te udružiti znanstvene, stručne i kreativne snage“.
Cilj ovog članka jednak je cilju samog simpozija – pozvati sve koji žele pridonijeti razvoju kreativne industrije, samim time i novih radnih mjesta, da se pridruže ovogodišnjoj Kreativnoj riznici.
Tko je zaslužan za ovo događanje?
Kreativna riznica rezultat je suradnje volontera, profesora, Instituta Andizet i drugih suradnika, čija je nesebična želja za promicanjem razvoja kreativnih industrija omogućila da se ovaj simpozij nastavlja iz godine u godinu.
Predsjednica programskog odbora izv. prof. dr. sc. Josipa Mijoč navodi kako je u organizaciji Projekta uključeno više od 70 studenata – volontera (Rizničara) vođenih mentorstvom profesora. Njihov doprinos nagrađen je 2016. godine Volonterskom nagradom Centra za volontiranje u području obrazovanja i znanosti.
Institut Andizet, kao ključni organizator Kreativne riznice, osigurava ovjerene partnerske ugovore s Ekonomskim fakultetom u Osijeku, Trgovačkom i komercijalnom školom Davor Milas, Filozofskim fakultetom u Osijeku, Akademijom za umjetnost i kulturu u Osijeku, Studentskim zborom Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.