Naziv programskog sadržaja: Meandriranje vinskom kulturom
Datum i vrijeme: 21. 4. 2021. 20:00 – 20:45
Vrsta događaja: Predstavljanje projekta
Izlagači: Vinko Ručević, Ivan Grgić, Antun Biloš, Željko Garmaz, Ana Mitar (moderatorica)
Opis događaja: Ekonomija vinske kulture razlikuje se s obzirom na prirodne odlike, kulturnu tradiciju i gospodarsku povezanost određenog područja. Vinska kultura svoju tradiciju započinje na antičkim simpozijima te ju uspješno prenosi u suvremena društvena okupljanja. U kreiranju vinskog projekta sudjeluju različiti stručnjaci kao i veći broj kreativaca iz sektora kreativne industrije. O poslovnim iskustvima razgovaraju stručnjaci iz područja vinske kulture i prigodno se čitaju ulomci iz Filozofije vina Bele Hamvasa.
Životopis:
Vinko Ručević (Osijek, 1980.) od 2011. godine suvlasnik sa suprugom Tanjom vinoteke Vinita. Obiteljski posao star deset godina nedavno je proširio i na vođenje i organizaciju rada i poslovanja hotela Lug u Baranji. Kroz svoju tvrtku blisko surađuje s vinarima hrvatskih vinogradarskih regija. Dodatno se obrazovao kroz Akademiju vina o temama poput vinogradarskih regija Republike Hrvatske, osnovnim svojstvima i kategorizaciji vina, tehnikama degustacije vina, kulturi stola, sljubljivanju hrane i vina kao i kroz sommelierske tečajeve Hrvatskog sommelier kluba u kojemu je donedavno obnašao funkciju člana Izvršnog odbora. Uz sve poslovne obaveze posebno istiće ljubav prema glazbi te vlasništvo jedne poveće fonoteke.
Ivan Grgić mladi je osječki poduzetnik i kreativac, vlasnik Kreativne agencije Adverta, prepoznatljive po svojim projektima In da Sofa i Urban fest Osijek. Kad ne planira događaje, planinari, vozi bicikl, kuha te degustira vina i kraft piva.
Antun Biloš izvanredni je profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku gdje se istraživački najviše bavi digitalnim marketingom, e-trgovinom i internetskim informacijskim prostorom. Sustavno je analitičan u provođenju svih akademskih i poslovnih aktivnosti, ali vrlo osjetljiv na detalje. Fasciniran internetom od 1997.
Željko Garmaz u Osijeku, gdje živi od 2006. godine, 2011. godine pokrenuo blog Vinske priče – www.vinskeprice.com, koje su mu poslužile kao temelj za pisanje, tiskanje i objavljivanje čitave serije knjiga o vinarima regije. Velika izdavačka kuća Gourmand uvrstila je knjigu Vinske priče Bosna i Hercegovina među četiri najbolje svjetske knjige o vinu, a pobjednik će biti objelodanjen u lipnju u Parizu. U suradnji s Vinkom Ručevićem radi na organizaciji festivala WineOS u Osijeku, a 2019. godine pokrenuo je u Iloku Festival traminca.
Ivana Jurić trenutno vodi Turističku zajednicu Osječko-baranjske županije koja je jedan od ključnih javnih partnera vinarima u promociji vinske kulture i plasmanu vina što bliže pragu. Prvi projekt popularizacije vina i odgoja vinske publike Ivana je osmislila i inicirala 2013.godine unutar sustava Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje – bila je Večer vina i umjetnosti koja je danas jedan od dražih i dugotrajnijih gradskih događanja. Nakon toga uslijedio je Wine&Bike Tour Erdut koji je imao za cilj pozicionirati erdutski vinski poluotok jače na vinsko-turističku mapu. Sa svojim kreativnim “TZ OBŽ timom” (Nikolina Pokorić, Mislav Matišić) osmišljava različite koncepte popularizacije vinske kulture poput Male škole vina, Vinskih promotora Osječko-baranjske županije, Dana otvorenih podruma Osječko-baranjske županije i slično. Tim TZ OBŽ stoji i iza kreativnog koncepta HeadOnEast Croatia brand platforme koja u srž komukacije stavlja hedonizam kao doživljaj koji nudi Slavonija i Baranja te tako dugoročno stremi promjeni percepcije imidža istoka Hrvatske.
Ana Mitar magistrica je odjela za kulturologiju od 2019. godine. Svoj karijerni put započela kao studentica volontirajući na Radio Osijeku, studentskoj emisiji Brtva glave. Na diplomskom studiju počela s radom na konferencijama i drugim vrstama događaja kao voditeljica programa i moderatorica panel-rasprava, surađivajući s velikim i poznatim brendovima, sportskim događajima i korporacijama. Nakon završetka studija otvara obrt za vođenje konferencija, moderiranje rasprava te vođenje podcast emisija kao i televizijskih i radijskih programa i emisija.
Prijenos slike uživo na Facebooku i na Youtube kanalu